Ogrzewanie wody

Najbardziej popularną metodą ogrzewania wody użytkowej w różnego rodzaju budynkach jest bez wątpienia  stosowanie wymienników ciepłej wody użytkowej (tzw. bojlerów). Materiał, z którego najczęściej wykonywane są wymienniki c.w.u. to na pewno blacha, ale też coraz częściej pojawiają się bojlery wykonane ze stali nierdzewnej. Dodatkowo producenci stosują izolacje termiczne, np. w postaci polistyrenu,

bądź innej pianki, by bojlery nie traciły ciepła. Należy wspomnieć również, że pracę praktycznie każdego wymiennika c.w.u. użytkownik może wspomagać opcjonalnie zainstalowaną grzałką elektryczną. Najprostszym podziałem rozróżniającym bojlery, jest podział na bojlery poziome i pionowe. Bojlery poziome występują najczęściej jako bojlery dwupłaszczowe (z płaszczem zewnętrznym spełniającym funkcję elementu grzewczego). Bojlery poziome, tak jak i pionowe, występują także z wężownicą grzewczą, pojedynczą lub podwójną. Wężownica grzewcza pozwala na dużo szybsze ogrzanie wody w porównaniu do tradycyjnego bojlera bez wężownicy.
Wymienniki pionowe także występują w wersjach bez wężownicy i z wężownicami grzewczymi spiralnymi. Wężownice spiralne powodują, że czas ogrzewania wody znacznie się skraca. Gdy bojlery pionowe posiadają więcej wężownic, często nazywane są bojlerami solarnymi. “Solarnymi” – bo mogą współpracować z więcej niż jednym źródłem ciepła, m.in. właśnie z solarami.